Bitkilerle Cilde Gençlik Aşısı 

Yeni Asır – Cumartesi – 19.11.2018

Ayvadana otu, ceviz yaprağı ve hercai menekşe yaprağının cilde faydalarını biliyor muydunuz? Cildi gerginleştiren bu 3 bitki, cilt uygulamalarına katılınca zamanla gençlik kazandırdığını belirten Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, cilde iyi gelen bitkiler hakkında bilgi verdi. Dr. Özgüç, “Laden, mikrop öldürücü ve cildi toparlayıcıdır” diye konuştu. Enginar yaprağının ise antioksidan özellikleri olduğunu belirten Dr Özgüç, “Isparta gül goncası ise, yine cildi gençleştiren bitkilerden biri. Isparta gül goncası, uçucu yağ içerir ve antioksidandır.
Cildi gerginleştirerek gençlik kazandırır.
Tıbbi nane yaprağı ve ısırganotu da dolaşımı hızlandırıcı bir bitki.

KIRIŞIKLIKLARI GİDERİCİ YAĞLAR

Itır uçucu yağı veya aynı özellikte ama daha pahalı olan gülyağı ile kırışıklıklara karşı savaşmanın çok kolay olduğunu söyleyen Dr. Özgüç, “Hodan yağı ile gül yağının birleşimi çok önemli.
Taşıyıcı yağ yani sabit yağ olarak hodan yağı daha çok fayda sağlar. Gülyağı içerdiği bileşenler nedeniyle ciltte kırışıklıkları, kızarıklıkları ve yangıyı giderici ayrıca cildi yenileyici özellikleri nedeniyle ön plandadır. Bulunamazsa ıtır uçucu yağı en yakın olanıdır. Her ikisinin de antioksidan etkileri güçlüdür. Hodan sabit yağı mimik kırışıklıkları, kaz ayağı olarak bilinen ince kırışıklıkları içerisinde bulunan GLA (Gama linolenik asit) nedeniyle dokuları süratle onarma özelliğine sahiptir” dedi.

HAZIRLANIŞI VE KULLANILIŞI

50 ml koyu renkli şişede bulunan Hodan yağı içerisine 10 damla gül veya ıtır uçucu yağı damlatılır, kapağı sıkıca kapatılır, yatay bir şekilde iyice çalkalanır. Çalkalandıktan sonra 1 saat dinlendirilir.
Avuç içerisine ceviz büyüklüğüne yakın miktarda alınır ve diğer elin 2. ve 3. parmaklarıyla kırışıklığın bulunduğu her iki gözün kenarında bulunan kaz ayaklarının oluştuğu bölgeye ince vuruşlar halinde masajla ve kırışıkların arasını açarak uygulanır. Günde 2 sefer uygulanır ve buzdolabında muhafaza edilmelidir.

GERGİNLİK VERİCİ TIBBİ ÇAY (TONİK)

Tıbbi Nane Yaprağı 15 g
Ayvadana Otu 5 g
Isırgan Otu 15 g
Laden Yaprağ 10 g
Ceviz Yaprağı 10 g
Enginar Yaprağı 20 g
Hercai Menekşe Yaprağ 10 g
Isparta Gül Goncası. 15 g

Hazırlanışı: 3 su bardağı kadar su kaynatılır. Bu su yukarıdaki karışım üzerine oldukça yavaş bir şekilde aktarılır, üzeri kapatılır ve 15 dk beklenir. Sonra süzülür, ılık haldeyken kapağı spreyli ve bu miktarı alacak bir şişeye aktarılır. Bu miktar yaklaşık 1 hafta sabah püskürtme şeklinde yüze kullanılır.
Buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bu karışımdan elde edilen çayı gençleştirici cilt ‘serumu’ olarak nitelendirebilirsiniz.
İçilebilecek kadar doğal olan bu formülü genç yaşlardan itibaren tüm kadınlar ve erkekler gönül rahatlığıyla kullanabilirler. 

Related Posts