Mavişehir Park Yaşam Ofisleri No:32/A D:404 Karşıyaka İzmir
0 505 728 80 80
info@drserdarozguc.com

Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolitte Doğal Tedaviler

Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolitte Doğal Tedaviler Dr. Serdar Özgüç

Enfeksiyona bağlı olmayan kronik diarede ve kronik enfeksiyöz bağırsak hastalıklarında, tıbbi bitkler destekleyici olarak kullanılır. Kronik diareler özellikle 3-4 haftalık bir periyotta seyreder. Kronik diarelerde destek tedavide antienflamatuar, spazm çözücü, dezenfektan ve temizleyici, ayrıca sedasyon sağlayan tıbbi bitkiler kullanılır. En önemlilerinden bir tanesi Crohn hastalığıdır. Mikrobiyal olabildiği gibi, otoimmun (bağışıklık sisteminin vücudun normal olan organlarına veya dokularına saldırması) bir hastalık olduğu tartışılır olmuştur. Bunun yanında, sigara içilmesi hastalığı tetikleyen faktörlerden biri olarak da kabul edilmektedir. Yirmi ila otuz yaş grubu hastalarda sıklıkla enfeksiyona bağlı ve enfeksiyona bağlı olmayan fazlar şeklinde ve sık sık değişkenlik gösteren bir tablo ile seyreder. Ateş, karın ağrısı ve günde 10-15 defa ve uzun süre devam eden, kansız dışkılama gözlenir. Kilo kaybı da eşlik eder.

 Crohn hastalığında kullanılan en önemli bitkisel ürünler Boswellia serrata (Akgünlük) tıbbi bitkisinden hazırlanmaktadır. Spesifik olarak 5-Lipoksigenazı (5-LOX) inhibe ederek, doğrudan inflamasyonu ilk basamakta engeller.

Ülseratif kolit ise kanlı diare ile seyreder, kansızlığa neden olur. Crohn hastalığı gibi genç insanlarda görülür. Psikojenik ve otoimmun patolojik nedenlere dayandığı tahmin edilmektedir. Kalınbağırsakta lokalize olur ve çoğunlukla rektumdan başlayıp incebağırsağa doğru yayılış gösterir. Enflamasyonu azaltmak için yulaf veya pirinç lapası veya patates çorbası önerilir. Dinkel buğdayı (kızıl buğday, kılçıksız buğday) da iyi tolere edilmesi ve gıda değerinin yüksek olması nedeniyle kullanılır.

Plantago ovata (Karnıyarık tohumu)

 ‘Psyllium husk’ olarak da bilinir. Müsilaj droğudur yani yapışkan ve ağdalı bir yapıya sahiptir. Tohumları sıvıyı 4 kat daha fazla bünyesine bağlama kapasitesindedir. Diare sıklığını azaltır, feçesin normal volümlü hale gelmesini sağlar. Bu drog, kabızlıkta da başarılıdır. Bağırsakta sıvıyı bünyesine bağlayıp, feçese hacim kazandırır. Aynı zamanda bağırsak kaslarının kasılmasını artırarak, feçesin rektuma ulaşmasını sağlar. Bakteri toksinlerini yapısına bağlayarak bağırsak mukozasını korur ve toksinlerin zarar vermesini bağırsaktan geçiş süresini kısaltmak suretiyle engeller. Kabızlıkta bağırsak peristaltizmini artırır ve  etki ilk olarak 12-24 saat sonrasında görülür. Nadiren 7-10 gün sonrasına sarkabilir. Bağırsak kanserlerinin profilaksisinde kullanılmaktadır.

Karnıyarık Tohumu;

•          Fonksiyonel kabızlıkta

•          Anal fissürler, hemoroidler,

•          Rektal-anal operatif müdahaleler sonrasında,

•          Hamilelikte görülen kabızlıkta,

•          İrritabl bağırsak sendromunda kullanılır.

Kullanılırken nadiren aşırı hassasiyet reaksiyonları görülebilir.

Bağırsak tıkanıklıklarında ve ağır diabetes mellitusta kontrendikedir. İnsüline bağımlı diabet hastalarında ise insülin dozu azaltılarak sadece hekim kontrolünde kullanılabilir.

ilaçların emilimini geciktireceği için, ilaçlarla birlikte eş zamanlı alınmamalıdır.

Borago officinalis (Hodan).

Hodan, sabit yağ içerir. Dahilen ve haricen kullanımı vardır. Sabit yağı GLA içerdiği için antienflamatuar özelliğe sahiptir. Dermatolojide kaşıntılı, tekrarlayıcı ve kronik seyirli nörodermit  hastalığında ve Crohn hastalığında bu etkisinden yararlanılır.

Antienflamatuar ve immunmodülatör etkileri bulunmaktadır. Etkiden sorumlu olan etken maddeler uzun zincirli, esansiyel doymamış yağ asitlerinden linoleik asit ve gamma-linolenik asittir (GLA).

Boswellia serrata (Akgünlük)

%50-70 reçine içermektedir. Bu reçinenin yarısında Boswellik asit bulunmaktadır. Bunun dışında uçucu yağ vardır.

Antienflamatuar etkilidir. Analzejik, immunsupresif  (bağışıklığı baskılayıcı), antimikrobiyal olarak kullanılır. Boswellik asit Crohn Hastalığında yine spesifik olarak 5-Lipoksigenazı (5-LOX) inhibe ederek, doğrudan inflamasyonu ilk basamakta engeller.

Kronik poliartritte destekleyici olarak, Ülseratif Kolitte ve Crohn Hastalığında ise hastalığının iyileşmeye başladığı dönemde veya tekrarlamaması amacıyla kullanılır.

Aromaterapide Boswellia serrata ve Boswellia carterii tıbbi bitkilerinin reçinesinden elde edilen uçucu yağ, romatoid artritte başarı ile kullanılır ve ‘Frankincense’ ticari ismi ile bilinir.

Reçinesi  nadiren mide – bağırsak rahatsızlıkları ve alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

Potentilla erecta (Beşparmakotu)

Akut ve subakut  bağırsak iltihapları, yaz diaresi, beraberinde görülen Ülseratif Kolit, Crohn Hastalığında destekleyici kullanılır. Droğun içermiş olduğu tanen bileşiklerinin aynı zamanda yara iyileşmesini hızlandırıcı, inflamasyonu giderici, dokuları büzücü  etkisi bulunmaktadır.

Artemisia absinthium ( Pelin otu)

önemli antimikrobiyal ve zedelenmeyi, yangıyı giderici özelliklere sahiptir ve Crohn Hastalığının tekrarlanmamasında başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Ülseratif kolit ve Crohn hastalığının tedavisinde tıbbi bitkiler ne kadar önemli yer tutsa da; bu hastalıklara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekir. Bağırsak florasının düzenlenmesi ve beslenmenin kişiye uygun olarak değiştirilmesi önceliklidir.  Ozonterapi, fitoterapi ve homeopati gibi destekleyici tedavilerin birlikte kullanılması da tedavi etkinliğini artırmaktadır.