Karaciğer Dostu.
Karaciğer hastalıklarına karşı en önemli tıbbi bitki. Deve dikeninin siroz ,alkole bağlı hasarlı karaciğer ve hepatit hastalıklarından muzdarip hastaların tedavilerinde oldukça büyük bir yarar sağladığı gözlenmiştir. Aslında deve dikeni her türlü karaciğer toksisitesinde büyük ölçüde etkilidir.
Alman araştırmacılar ölümcül olabilen Amanita phalloides mantarı zehirlenmesinden sonra oluşan toksik karaciğer hasarının tedavisinde deve dikeninin oldukça etkili olduğu saptamışlar. Karaciğer koruyucu etken madde silymarindir. Bitkinin etken maddeleri karaciğeri genel anlamda korur ve özellikle çok yaygın olan karaciğer yağlanmasında rejeneratif etkiye sahiptirler. Genellikle sarılıkla birlikte görülen akut hepatit, gereğinden fazla beslenme ve aşırı alkol tüketimi de karaciğer dokularının büyük bir bölümünü çalışamaz duruma sokan karaciğer yağlanmasına yol açmaktadır.
İşte bu durumda devedikeni tohumu hiçbir yan etkisi olmayan spesifik bitkisel ilaçların en önde gelenidir. Milk Thistle(Deve dikeni )nin etken maddesi silymarin suda yeteri kadar çözünmediği için tıbbi çay olarak kullanımı etkili olmaz . Ekstrakt olarak yani özüt şekli kullanılmaktadır. Bitkinin etken maddesi silymarin yüksek dozlarda bile hiçbir yan etki içermez ve karaciğer dokularının yenilenmesinde fevkalade etkilidir. 1970 li yıllarda Münih Üniversitesi bilim adamları deve dikenindeki karaciğer için yararlı farmakolojik maddeleri tanımlamışlar ve bu maddelerinin bilinen en öldürücü karaciğer toksinlerine karşı nasıl mücadele ettiklerini ayrıntılı bir biçimde açıklayarak bu bitkiyi onaylamışlardır. Deve dikeni safra akışını ve hem safra taşının önlenmesi hem de tedavisinde etkilidir. Hücre zarlarının dayanımını arttırır ve onları stabilize eder. Silymarin içeriği dolayısı ile göğüs kanserini ve yumurtalık kanserini önlemede destektir. Yangıyı azaltır. Mast hücrelerinin histamin salgılanmasını engellediği için antialerjiktir. Prostat kanserini önlemede ve destek tedavisinde etkilidir.

Related Posts