Uzman Dr. Serdar Özgüç Güzellik Önerilerini Newstanbul Dergisi İle Paylaştı 

Newstanbul – 25.09.2018

Bu sayımızda dergimizde sempatik, içten ve çalışkan  Fitoterapist ve Homeopat Doktorumuz Serdar ÖZGÜÇ’e yer verdik. Kendisi bizi İzmir’de ağırladı.
-Merhaba Serdar Bey siz başarılı,araştırmacı bir doktorsunuz.Okuyucularınızın,sevenlerinizin sizin değerli tavsiyelerinize ihtiyacı var.Bizimle gençlik güzellik hakkında önerilerinizi paylaşır mısınız?

   Dr Serdar ÖZGÜÇ :
YİYEREK GENÇLEŞİN VE GÜZELLEŞİN
Cilt sağlığının yerinde olması için öncelikle cildin ihtiyacı olan mineralleri ve vitaminleri almak, nem dengesini koruyabileceği miktarda su içmek, sağlıklı beslenmek ve fazla güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak gerekmektedir.
Bunlar dışında aşağıda belirtilen besinlerde tüketilmelidir.

Balık ve Omega 3

 

Somon, uskumru, hamsi, barbun ve ringa balığı gibi  balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besindir. Bunlar, cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Omega-3 yağ asitleri, cildi nemlendirmek için gereklidir. Aslında, omega-3 yağlarındaki bir eksiklik kuru cilde neden olabilir. Balıklarda bulunan omega-3 yağları, kızarıklık ve aknenin neden olduğu iltihaplanmayı azaltır ve hatta cildinizin güneşin zararlı ışınlarına daha az duyarlı olmasını sağlar. Yağlı balıklar, aynı zamanda cildin en önemli antioksidanlarından olan E vitamini ve cildin bütünlüğünü koruyan yapısal proteinlerin oluşumunu sağlayan yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Cildi serbest radikaller denilen atık maddelerden ve iltihabi reaksiyonlardan korumak için yeterli E vitamini almak önemlidir. Balık bir çinko kaynağıdır. Çinko, iltihabı düzenlemek için önemli olan bir iz elementtir, bu nedenle yeni cilt hücrelerinin üretimi ve genel cilt sağlığı için gereklidir. Çinko eksikliğine sahip olmak deri iltihabına, deri lezyonlarına ve gecikmiş yara iyileşmesine neden olabilir.

Keten tohumu

Keten tohumu  güçlü bir toksin temizleyicisi olduğu kadar. Keten tohumu yağının içinde bol miktarda bulunan omega-, omega3 ve omega-6 cilt için faydalıdır. Ayrıca ciltte oluşan kırışıklıkları azaltır. Cildi yumuşatır.

 Avokado

Avokado, cildimizin sağlığı dahil olmak üzere vücudumuzdaki birçok işleve yarar sağlar. Avokado yağının yeterince alınması cildin esnek ve nemlendirilmesi için önemlidir. 700’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, avokadolarda bulunan sağlıklı yağların yüksek miktarda alınmasının, daha esnek, yaylı bir cilde sahip olmasıyla ilişkili olduğu bulunmuştur. Bilimsel yayınlar, avokadonun, cildi güneşin zararlı etkilerine ve yaşlanma belirtilerine karşı koruyabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Avokado ayrıca iyi bir E vitamini kaynağıdır. İlginç bir şekilde, E vitamini ile kombine edildiğinde, E vitaminin etkinliğini artırdığı görülmektedir. Sağlıklı ciltler için C vitamini de gereklidir. 100 gramlık bir porsiyon (yaklaşık 1/2 avokado), E vitamini için günlük alınması önerilen miktarın % 10’unu ve C vitamini için ise % 17’sini sağlar.

Ceviz

Cevizlerin sağlıklı ciltler için mükemmel bir gıda haline getiren birçok özelliği vardır. Ceviz, vücudumuzun kendini yapamadığı yağlar olan iyi bir temel yağ asitleri kaynağıdır. Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitleri açısından diğer kuruyemişlerden daha zengindirler. Omega-6 yağlarında çok yüksek bir diyet, sedef hastalığı gibi derinin iltihaplı koşulları dahil olmak üzere iltihaplanmayı teşvik eder. Diğer taraftan Omega-3 yağları, deri dahil olmak üzere vücuttaki enflamasyonu  yani yangısal olayları azaltmaya yardımcı olur. Omega-6 yağ asitleri Batı diyetinde bol miktarda bulunurken, omega-3 yağ asitleri kaynakları nadirdir. Cevizler bu yağ asitlerinin iyi bir oranını içerir ve bu nedenle, çok fazla omega-6’ya bağlı iltihaplanma tepkisi ile savaşabilir. Ceviz, cildimizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gereken diğer besin maddelerini de içerir.
Bir avuç ceviz (5 adet), çinko için günlük alınması önerilen miktarın % 6’sını içerir, bu da cildin bir bariyer olarak düzgün bir şekilde çalışması ve aynı zamanda hem yaraların hem de iltihaplanma ile mücadele için oldukça gereklidir. Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan vitamin E, C vitamini ve selenyum içerir.

 Havuç ve Tatlı Patates

Beta-karoten  içeren bir besindir. Vücutta A vitaminine dönüştürülebilir ve havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi portakal ve koyu yeşil sebzelerde bulunur. 100 gram pişmiş tatlı patates, A vitamininin günlük alınması önerilen miktarının yaklaşık dört katını sağlayacak kadar beta-karoten içerir. Beta karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi olarak hareket ederek cildimizi sağlıklı tutar. Tüketildiğinde, bu antioksidan cildimizi güneşe maruz kalmadan korur. Bu durum, güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, buruşmuş cildin ortaya çıkan etkilerini önlemeye yardımcı olur. Beta karoten ayrıca cildimize sıcak, turuncu bir renk katar ve daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunur.

Yeşil Çay

Yeşil çay cildimizi hasarlara ve yaşlanmaya karşı korur. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşiklere kateşinler denir. Diğer birçok antioksidan içeren gıdalar gibi, düzenli olarak yeşil çay tüketmek de cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. 60 bayan ile yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günlük yeşil çayın içilmesinin, güneş ışığından dolayı oluşan kızarıklığı % 25’e kadar azaltabileceğini gözlenmiş olup cildin nemini, pürüzlülüğünü, kalınlığını ve elastikiyetini geliştirdiği tespit edilmiştir.

Kırmızıbiber

Tatlı patatesler gibi, dolmalık biberler de mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. Bir fincan (149 gram) doğranmış  kırmızı dolmalık biber, A vitamini için günlük alınması önerilen miktarın % 92’lik miktarını içerir. Aynı zamanda C vitamini, cildi sıkı tutan ve güçlü tutan protein kolajen oluşturmak için gerekli olan antioksidan kaynaklarıdır. Bir fincan kırmızı dolmalık biber, C vitamini için günlük alınması önerilen miktarın % 317’sini etkileyici bir şekilde sağlar. Kadınlarda yapılan geniş gözlemsel bir çalışma, C vitamininin bol miktarda tüketilmesinin ciltte meydana gelen kırışıklıkları azalttığı ve cildin kuru kalmasını engellediği yönündedir.

Brokoli

Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini gibi cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur. Ayrıca cildi, cildin kurumasına ve buruşmasına neden olabilecek doku hasarlarına  karşı koruyan, lutein maddesi içerir.  Lutein, beta karoten ile akrabadır. Brokoli filizleri ayrıca sülforafan adı verilen oldukça yararlı özel bir bileşik içerir. Karnabahar, karalahanada da bulunan bu madde, bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser karşıtı etkilere sahip olabilir. Sulforafan ayrıca güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu ajandır, zararlı atık maddeleri yok ederek vücuttaki diğer koruyucu sistemleri açar. Ayrıca ciltte kolajen düzeylerinin korunmasına yardımcı olduğuna dair kanıtlar vardır.

Domates

Domates, büyük bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir.  Likopen hücre zedelenmesine bağlı tüm hastalıklara karşı koruma sağlar. Beta-karoten, lutein ve likopenin, cildi güneşin zarar görmesine karşı koruduğu ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Domates tüm önemli karotenoidleri içerdiğinden, sağlıklı bir cildi korumak için mükemmel bir besindir. Bununla birlikte, karotenoidlerin emilmesi için yağa ihtiyaç vardır, bu nedenle domatesleri peynir veya zeytinyağı gibi bir gıda ile tükettiğinizden emin olun.

 Kakao

Kakaonun cilt üzerindeki etkileri oldukça etkileyicidir. Bir çalışmada, antioksidanlarda yüksek kakao tozu tüketen kişilerde 6-12 hafta sonra daha kalın, daha nemli bir cilt görülmüştür. Bir başka çalışmada, günde sadece 20 gram antioksidan içeren koyu çikolata yemenin, cildi UV ışınlarına karşı daha fazla koruduğu tespit edilmiştir. Diğer birçok çalışma, kırışıklıkların ortaya çıkmasıyla ilgili gelişmeler dahil olmak üzere benzer sonuçlar doğurmuştur. Kanıtlar, kakaonun cildimizi genç tutmak ve hasardan korumak için güçlü bir besin olabileceğini göstermektedir. Sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak ve ek şeker oranını en aza indirmek için en az % 70 kakao içeren bitter çikolata tercih edilmelidir. Bitter çikolatada kateşin oranı da yüksektir.

Pancar

Pancar içeriğinde bol miktarda A, B ve C vitamini içerir. Yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Sodyum, kalsiyum, magnezyum, klor, bakır ve potasyum gibi çok sayıda minerali ve Biotin maddesi de içeriğinde bulunmaktadır. Biotin, B7 vitamini olarak da bilinir. Biotin sayısız kanıtlanmış faydalarının yanında, cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar, solgun cildi toparlar, saç ve tırnakları güçlendirir. 

Related Posts