Acı tadı olan, kabakgiller ailesine mensup, sarı turuncu meyveleri olan, içeriğinde birçok mineral ve vitamin bulunan, genellikle zeytinyağı, bazen de bal İle birlikte kullanılan değerli bir bitkidir.

SİNDİRİM SİSTEMİNİN BİTKİSEL İLACIDIR.

Kudret narı meyvelerinin mide ve sindirim mukozasına olan olumlu etkileri ve antiülser özellikleri bulunmaktadır. Özellikle sindirim sistemi kanserlerini önlemesi ve yayılması İle ilgili yapılan çalışmalar ümit vericidir. Antioksidan olduğu İçin bağışıklığı güçlendirir.
Yapılan bilimsel klinik çalışmalar kudret narının orta seviyede hipoglisemik etkiler gösterdiğini desteklemektedir.
Kudret narı, Güneydoğu Asya’da diyabete karşı kullanılan doğal ürünler arasında ön sıralarda yer almaktadır. Kudret narı, taşıdığı “p-insülin”, “bitki insülini” adı İle bilinen bileşikler nedeniyle insülin benzeri etki gösterir. İnsülin üreten beta hücrelerini korumakta, insülinin etkisini artırmakta ve hücrelerin yaşam süresini kısaltan oksidatif hasarı gidermektedir.

Kudret narı meyvelerinde bulunan bazı Bileşiklerin kadın ve erkeklerde kısırlığa yol açabileceği bildirilmiştir. Emziren annelerin kullanması sakıncalıdır. Hamilelerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Related Posts