bg_image

Kolesterol.
Birçok hastam kolesterol şikayetleri ile bana başvuruyor. Birçoğu da kolesterol düşürücü kimyasal ilaç kullanıyor.
Kolesterol yüksekliğinin en önemli ilacı düzenli egzersiz yapmak ve beslenme düzeninin değiştirilmesidir.
Tıbbi bitkilerden destek alabilir miyiz? Elbette 🙂
Kırmızı mayalı pirinç, bergamot, berberin, Kişniş, yulaf, yabanmersini, keten tohumu yağı, avocado ilk akla gelenler. Ama Bilinçli bir şekilde ve doktor kontrolünde kullanmak şartıyla.

Sürekli bir şekilde kolesterol ilacı kullanılmasını önermiyorum.. Eğer bazı hastalarımız sürekli kullanmak istiyorsa; yanında Koenzym Q10 takviyesi alsınlar.
Ne zaman mı? Sabah tok olarak bir miktar zeytinyağı İle birlikte en az 100 mg.

LDL Kolesterol.
Yani kötü huylu kolesterol.


Toplumumuzda giderek yaygınlaşan kötü huylu kolesterol yüksekliği kalp-damar sistemi hastalıklarına yol açmakta. Bu nedenle kullanılan statin grubu ilaçların uzun süre kullanılması ise vücutta sentezlenen koenzim Q10 seviyelerini oldukça azaltmaktadır.
Koenzim Q10 eksikliği ise; yorgunluk, halsizlik, bağışıklık sisteminin zayıflaması, kalp ve kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, B vitaminin azalması gibi durumlara yol açar. O nedenle kolesterol düşürücü ilaç kullananların mutlaka yanında Koenzim Q10 desteği almaları gerekmektedir.
Kötü huylu kolesterol yüksekliğinde kolesterol düşürücü statin grubu ilaç kullananlar İçin en önemli alternatif “Red Yeast Rice” yani kırmızı mayalı pirinçtir.
Yapılan klinik bilimsel çalışmalarda da etkinliği kanıtlanmıştır.
Hazır ürünlerinin mutlaka doktor kontrolünde kullanılması önem taşımaktadır.

Unutmayın. Kırmızı mayalı pirinç gibi birçok bitkisel destekle bilinçli kullanıldığı takdirde kolesterol ilaçlarlarından kurtulabilirsiniz.

Damar sertliği ve yüksek kolesterolü olanlar İçin çorba tarifi:


MALZEMELER:

👉 500 gram havuç
👉 1 pırasa
👉 3 diş sarımsak
👉 1/2 çay kaşığı zerdeçal
👉 1 yumurta sarısı
👉 3 yemek kaşığı soğuk sıkım zeytinyağı
👉 1 litre su (alkali olması tercih sebebi)
👉 1 limon suyu
👉 kıvamında tuz

YAPILIŞI:
Zeytinyağında sotelenen sarımsak ve pırasaların içine havuçları halka şeklinde doğrayarak suyu ekleyin. Havuçlar haşlandıktan sonra blenderdan geçirilip içine yumurta sarısı ve limon suyu katıp terbiye edin. Tuzu ve baharatı ekleyip servise sunun.
Afiyet olsun.