bg_image

Optimal sağlık ve sindirim için mide asidi çok önemlidir. Ağızda çiğneme ile başlayan süreç midede asit salınımı İle, asidik pH seviyesinde vitamin, mineraller gibi mikrobesinlerin emilimi için uygun ortam oluşturmak yanında karbonhidratlar, yağlar ve proteinler gibi makrobesinler de parçalanır. Kısaca mide asidik olmalıdır.

Mide asidi salınımı mideden pepsinojen adı verilen enzimi uyarır. Pepsin enzimi, proteinlerin sindirimi ve parçalanmasını sağlar. Eğer mide asidi salınımı azalır veya bloke edilirse, orantılı olarak midede pepsinojen salınımı da azalır. Bunun sonucu olarak da, sindirilemeyen veya parçalanamayan proteinler, amino asid ve peptit denen daha küçük parçalara dönüşemez. Bu arada diğer makrobesinlerden karbonhidrat ve yağlar da yeterince sindirilmemiş yani parçalanmamış büyük moleküllü protein parçaları İle birlikte bağırsaklarda çürüme ve kokuşma yaratarak gaz, gerginlik, karında şişkinlik, reflü gibi sindirim sorunlarına neden olur. Aynı zamanda pepsin sindiriminden kurtulan bu büyük protein parçacıkları kan bağırsak bariyerini aşarak kana ve sistemik dolaşıma katılır. Böylece otoimmün ve kronik hastalıkların hatta alerjik sorunların oluşumuna zemin hazırlanır. Düşük mide asidi karbonhidrat sindirimini de bozar.

Mide asit salınımının yetersizliği veya kullanılan anti-asit ilaçlar, mide pH sını yükseltir. Ortam alkali olur. SİBO, Candida, reflü ortaya çıkar.
Ama düşük mide asidine neden olan pek çok sebep arasında en sık rastlanılan etken ise; Helikobakter pilori enfeksiyonudur.

 

Düşük mide asidi nedenleri:
👉 Kronik stres
👉 Mide asit salınımını baskılayan ilaçlar
👉 Uzun süreli vegan veya vejeteryan beslenme
👉 Yaşlanma
👉 Kronik enflamasyon (Yangı)
👉 Beslenmede yetersiz lif tüketimi
👉 Disbiyozis ( Bağırsak flora bozukluğu)

Bağırsak flora onarımında mide asidi salınımının yapılandırılması öncelik olmalıdır.

Helikobakter pilori enfeksiyonu varsa ki, en çok mide asit salınımını azaltan etkenler arasında yer alır ve tamamen uzaklaştırmak mümkün olmayabilir. Bu durumda fitoterapi başta olmak üzere, doğal çözümlerle tedavi edilmesi gerekir.

Bağırsak flora bozukluğu tedavisi, kronik stresin Yönetimi özellikle içsel ve dış kaynaklı stres yaratan etkenlerin elimine edilmesi ile direk ilişkilidir. Özellikle HCL ( Hidroklorik asit ) içeren tabletler alınması, mideye uyaran etki yaratarak midenin kendi asit salınımını uyarıcı etki yaratır. Bu süre kişiden kişiye farklılık gösterse de ortalama 3-6 ay arasıdır.

Mide asidini artırmanın, sindirimi güçlendirmenin bir diğer yöntemi ise kinin acılığında tatları olan bitkileri tüketmektir. Bu bitkiler, mide asidi, safra, pepsin, gastrit ve pankreatik enzimleri uyarırlar.

Bu bitkiler nelerdir?
👉 Karahindiba yaprak ve kökü
👉 Çemen otu ve tohumu
👉 Rezene tohum ve kök bitkisi
👉 Kırmızı pancar ( Betain içerir )
👉 Deve dikeni özürü veya tohumu
👉 Nane yaprağı veya uçucu yağı
👉 Bayır turpu
👉 Fesleğen
👉 Pelin otu
👉 Gentian kökü
👉 Zencefil
👉 Dulavrat otu
👉 Organik elma sirkesi

Bitkileri kullanmadan önce hekiminize danışmayı unutmayın !!