Hibiskus, geleneksel olarak gıdalarda, sıcak ve soğuk içeceklerde, gıda endüstrisinde bir tatlandırıcı madde olarak ve bitkisel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Yaygın olarak Hindistan, Suudi Arabistan, Çin, Malezya, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Sudan, Mısır, Nijerya, Meksika dahil tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Çiçekleri kullanılır.

Hibiskus özütleri, antibakteriyel, antioksidan, böbrek ve karaciğer koruyucu, idrar söktürücüdür. Lipid metabolizması üzerine yapılan bilimsel çalışmalar kötü huylu kolesterolü düşürdüğünü ve iyi huylu kolesterol seviyelerini ise artırdığını göstermiştir, antidiyabetik ve antihipertansif etkiler üzerine de etkilerini göstermektedir. Grip ve öksürükde nefes açıcı etkisi vardır. Vücuttan bakır atılmasına yardımcı olacak etkin maddeler, hibiskus çiçeğinin en alt taç yapraklarında bulunmaktadır.

Hibiskusun içeriğinde yer alan antioksidan bileşikler, Candida albicans mantarının idrar yollarına yapışmasını önleyici etkiye sahiptir.

Tıbbi çay olarak kullanımı: Çok güçlü antioksidan etkisi vardır. Ekşi çay olarak da ifade edilir. Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış, kurutulmuş hibiskus üzerine 200 ml sıcak su doldurulduktan sonra 5-6 dakika demlemeye bırakılır ve süzülerek kulplu cam veya porselen bardak ile ılık olarak yudum yudum içilir.

Related Posts