Anne Sütünü Arttıran Besinler 

CNNTURK.com – 08.12.2018

Anne sütü, dünyadaki en değerli besin… Özellikle ilk 6 ay bebeğin beslenmesinin tek başrol oyuncusu. Yerini hiçbir şeyin tutamadığı bu özel besinin miktarı ve kalitesi annenin emzirme dönemindeki beslenme alışkanlıklarıyla büyük oranda örtüşüyor. Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, bebekleri anne sütüne doyuracak bitkiler ve yiyecekler hakkında bilgi verdi.

Annelerin çoğu sütlerinin, çocuklarına verilebilecek en değerli armağan olduğunu ve emzirmenin büyüme ve gelişmedeki önemini bilirler. Tüm yaşam için iyi bir sağlık temeli, “bol anne sütü”. Ne yazık ki, istatistikler, bütün çabalamaya rağmen sütü yetersiz olan birçok annenin olduğunu göstermekte. Çözüm yok mu, var elbette. Doğada bazı şifalı bitkiler var ki, kadınlar onlardan yardım alıyor.

DEREOTU

Dereotu, anne sütünü artıran önemli bir besin. İçerisinde bulunan etken maddeler anne sütünü artırmada oldukça etkili. Fakat kullanmadan önce mutlaka sirkeli suda yarım saat kadar bekletmekte fayda var. İçinde mikroplar ve parazitler varsa bunların arındırılması için oldukça önemli. Günde 1 veya en fazla 2 tutam kullanılması yeterli.

ISPANAK

Anne sütünü artıran diğer besin ise koyu yeşil yapraklı ıspanak ve semizotu. Fakat ıspanağı hazırlarken, 10 dakikayı geçmeyecek şekilde haşlanmalı. Eğer tereyağda pişirilecekse 7-8 dakikadan fazla kavrulmamalı. Bu şekilde olduğunda belki sebzenin yaprakları daha diri olacak ama en azından içindeki minerallerini kaybetmemiş olacak.

KEÇİ SEDEFİ KÖKÜ

Doğal armağanlarından bir diğeri de “keçi sedefi kökü.” Kaynatma usulü olarak günde iki kere kullanılıyor. 2 tatlı kaşığı keçi sedefi kökü üzerine yaklaşık 250 mililitre su ekleniyor, kaynatılıyor. 5 dakika kadar kaynadıktan sonra ocaktan indirilip süzülüyor ve ılık olarak içiliyor.

REZENE

Bitkilerin süt tedarikini artırmaya yardımcı olması çok eski bir bilgi. Hemen hemen her kültürün süt sağımını artırmak için bir çeşit bitki, bitki özü veya iksiri var. Hem anne sütünün kalitesini artırması açısından süt kanallarının da akışını hızlandırması açısından rezene bitkisi oldukça önemli. Rezene, demleme usulü kullanılır. Bir tatlı kaşığı rezene bitkisi üzerine 200 ml. sıcak su dökülür. Yaklaşık 6-7 dakika demlendikten sonra süzülür ve ılık olarak anne bunu yudum yudum içer. Günde 2 veya 3 sefer tüketilir.

ÇEMENOTU

Anne sütünün artırılmasında kullanılan bir başka bitki ise çemen otu tıbbi bitkisi. Kokusu iyi olmasa da mükemmel bir süt artırıcı. Oldukça besleyici. Ama dikkat edilmesi gerekiyor çünkü kilo aldırabiliyor.

Yine anne sütünü artıran diğer önem taşıyan besinler ise kalın kabuklu çerezler. Ceviz, fındık, badem ve Antep fıstığı gibi kalın kabuklu kuruyemişler de sütün çoğalmasında çok etkili. Fakat az miktarda tüketilmeli. Ayrıca kuru yemişlerin çiğ olarak yenmesi, kavrulmamış olması gerekiyor.

Kuşkonmaz, içinde A ve K vitaminini içeren bir sebze. Sebzelerin şahı. Çiğ veya az haşlanması kullanıma uygun. Anne sütünü ve anne sütünün kalitesini artıran çok önemli bir besin. Annedeki K vitamini eksikliğini de gideriyor. Bu vitaminler bebeğe de geçtiği için bebeğin gelişimini destekliyor. 

Related Posts