Siyah meyveli ardıç olarak da bilinir. Ardıç meyveleri mavi ve siyah renklidir. Yangı gidericidir. Bağ dokusu ve romatizma hastalıklarında yangıyı azaltır. İdrar söktürücü, böbrek yolları antiseptiği olarak düşük dozlarda kullanılması önerilmektedir. Antiseptik olduğu için sistit tedavisinde büyük destektir. Tadı acıdır, bu nedenle iştahı açar ve mide sekresyonunu artırarak sindirime destek verir. Yüksek dozlar böbrek için zararlı olabilir.

Ardıç yağı ve meyve özütlerinin deneysel olarak antioksidan, antibakteriyel, antiviral, antienflamatuar, antioksidan, kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkilerini de bulmuşlardır. Ama klinik çalışmalar yetersizdir.

Tıbbi çay olarak demleme usülü kullanımı en yaygın olanıdır.

Günlük dozu 0.5-1 g /gündür.

Ardıç, vücudun su kaybetmesine neden olarak “su hapları” gibi çalışmaktadır. Ardıçın diğer “su hapları” ile birlikte alınması vücudun çok fazla su kaybetmesine neden olabilir. Çok fazla su kaybetmek baş dönmesine ve kan basıncının çok düşmesine neden olabilir

Hamileler ve emziren bayanlar kullanmamalıdır. Ardıç meyvesi mide ve bağırsakları tahriş edebilir. Uuzn süre ve fazla kullanılmamalıdır. Kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Ameliyatlardan en az 2 hafta önce kesilmelidir.

Related Posts