Her hücrede 23 çift kromozom bulunur ve kromozomların ucunda telomer adı verilen koruyucu bölgeler yer alır. Bunlar tıpkı ayakkabı bağcıklarının ucundaki koruyucu plastik parçalara benzetilebilir.
Telomer, DNA’ daki genetik bilginin korunmasını sağlarken ayrıca hücrenin yaşlanma kaydını tutar. Yani bir hücrenin ne kadar yaşlandığını net biçimde tutan bir kum saatine benzetilebilir. Herhangi bir zamanda telomer uzunluğunu telomer analiz testi ile basitçe ölçmek, bireyin biyolojik yaşını ve yaşlanma hızını ortaya koyar. Hücreler zaman içerisinde yaşlandığında kendisinden yeni ve sağlıklı bir kopya çıkartır. Eski ve yaşlı hücre ise yok edilir. Bu bedenin sağlıklı kalabilmesi için önemli bir stratejidir. Hücrenin her bölünmesi ile bu telomer denilen bu parçalar giderek kısalır. Ta ki kritik bir kısalığa ulaştığında artık hücre bir daha kendini yenileyemez.
Telomerlerinizi uzun tutabilmek için sağlıklı bir yaşam şeklini benimseyerek öncelikle kısalmayı önleyebilirsiniz. Bunun ötesinde telomerleri doğrudan uzatabilen “Astragallus membraceneus” isimli bir bitkinin kökünden elde edilen “Sikloastragenol” isimli tek bir izole molekülün telomerleri yeniden uzatabildiği klinik olarak ispatlanmıştır. Burada etkili olan bitkinin özütü değil, içerisinden elde edilen izole moleküldür.

Related Posts