At Kuyruğu – Kırkkilit Otu’nun toprak üstü kısımları kullanılır. İdrar söktürücü etkisi ile tansiyonu dengelemekte ve idrar yolu enfeksiyonlarına destek olmaktadır. Safra kesesi taşı oluşumunu engelleyebilir. Tıbbi bitki içeriğinde bulunan bileşiklerden dolayı antioksidan, yangı giderici, ödem çözücü, kalp sağlığını ve sinir sistemini koruyucu özelliği yanı sıra, silika içeriğinden dolayı vücutta bağ dokusunu sıkılaştırma özelliği bulunmaktadır. Saç ve cilt sağlığına katkı sağlar. Kireçlenme ve osteoporoz destek tedavisinde önerilir. Kemik ve kıkırdak dokusunu kuvvetlendirir.

At kuyruğu, yara ve yanıkları tedavi etmek için doğrudan cilde uygulanır. At kuyruğu bazen kozmetiklerde ve şampuanlarda kullanılır.

Tıbbi çay olarak kullanımı: Taze veya kurutulmuş olarak hazırlanır. Kurutulmuş ve ufalanmış kırkkilit otundan 1 tatlı kaşığı alınır, üzerine 200 ml sıcak su dökülür ve 8-10 dk üzeri kapalı bir şekilde demlendirildikten sonra süzülür ve kulplu cam veya porselen bardak ile ılık olarak yudum yudum içilir. Eğer taze olarak hazırlanacaksa 2-3 dal kırkkilit otu hafif kaba toz edildikten sonra yine demleme usulü hazırlanır. Bu sefer 12 dk kadar demlenmesi uygundur.

Atkuyruğu kısa süreli kullanılmalıdır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanma konusunda yeterince güvenilir bilgi yoktur. Kullanımdan kaçınılmalıdır. Alkolik olan insanlar genellikle aynı zamanda tiamin eksikliğine sahiptir. Uzun süre At kuyruğu bitkisinin alınması tiamin eksikliğini daha da kötüleştirebilir. Havuç alerjisi olan bazı kimselerin de at kuyruğu alerjisi olabilir. At kuyruğu ayrıca az miktarda nikotin içerir. Nikotin alerjisi olan insanlar at kuyruğuna alerjik reaksiyon gösterebilir.

At kuyruğu diyabetli insanlarda kan şekeri seviyesini düşürebilir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerine dikkat edilmelidir.

At kuyruğu idrar söktürdüğü için potasyumun vücuttan atılmasına neden olabileceği ve muhtemelen çok düşük potasyum seviyelerine yol açabileceği konusunda bazı endişeler vardır. Potasyum eksikliği riski varsa at kuyruğunu dikkatli kullanın. Ayrıca lityum kullananlar hekimlerine danışmalıdır.

Related Posts