Bergamot, bir tür turunçgil meyvesi üreten bir bitkidir. Meyvenin kabuğundan çıkan yağ ve meyva suyundan elde edilen yağ ilaç yapımında kullanılır. Bergamotun dislipidemik ve diğer kardiyometabolik bozukluklarda faydalı olduğu ve kalp sağlığını koruyup, kardiyovasküler risk faktörlerini azalttığına dair çalışmalar mevcuttur. Bu nedenle Kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürmede ve iyi huylu kolesterolü (HDL) artırmada etkilidir. Bergamot ekstresini 30 gün boyunca kullanmanın, yüksek kolesterolü olan kişilerde kolesterolü azalttığı gösterilmiştir.

Aromataz inhibitörleri (aromataz inhibitörünün yol açtığı artralji) adı verilen ilaçların neden olduğu eklem ağrısında etkilidir. Bilimsel araştırmalar, bergamot ekstresi ve diğer içerikleri 6 ay boyunca almanın, aromataz inhibitörleri adı verilen ilaçların neden olduğu eklem ağrısı olan kişilerde eklem ağrılarını hafifçe azalttığını bildirmektedir.

Erken araştırmalar, lavanta, tatlı portakal ve bergamotun uçucu yağlarının aromaterapi olarak solunmasının, daha yaşlı yetişkinlerin çoğunda depresyon belirtilerini iyileştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, bergamot ekstresini 8 hafta boyunca ağızdan almanın şizofreni hastalarında zihinsel kontrolü ve öz düzenlemeyi iyileştirebileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur

Hafif baş dönmesi, mide ekşimesi yapabilir. Hamile ve emziren bayanlar kullanmamalıdır. Çocuklar bergamot yağını ağızdan fazla miktarlarda alırlarsa ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir. Kan şekerini düşürebilir.

Related Posts