Cennet hurması muhteşem bir detoks meyvesidir. Yaprakları oldukça etkili. Trabzon Hurması (Persimmon) olarak da bilinir.

Anavatanı uzakdoğu Japonya ve Çin. Buruksu tad, içeriğindeki tanenlerden gelir. İçeriğindeki 300 organik kimyasal ayrıştırılmış ve tanımlanmıştır. Başlıca bileşik naftokinonlardır. Çok sayıda,naftokinon, proantosiyanidin içerir.
Kabuğunda b-karoten,likopen, saptanmıştır. Anti kanser ve bakteri öldürücü, ishal gidericidir. Yaprağından elde edilen polifenol, cilt kırışıklığını önleyicidir. Mantar öldürücü etkisi olan kitinaz yakın zamanda Trabzon hurmasından ayrıştırılmıştır.
Tanenden zengin lifler safra asidi bağlayıcı özelliği ile kolesterol düzeylerini düşürebilmektedir. İçerdiği Fisetin antienflamatuar; anti kanser, sinir sistemi üzerinde genel sağlığa faydalı etkilere sahiptir. Hayvan deneylerinde HbA1c yi düşürür, İL-1beta ve pankreasta NF-kB yi düşürücü insülin arttırıcı etkileri saptanmıştır. Fisetin pankreas dokusunu koruyucu antioksidan antienflamatuar etkisiyle Diyabet tedavisinde umut ışığıdır.

Japon’lar kabuklarını kaynatıyorlar ve kabuklarının kaynatılmasıyla elde edilen sıvıya metal ve çelikleri koyuyorlar, böylece bu metaller paslanmıyorlar. Cennet hurması çok kuvvetli bir antioksidan ve antibakteriyeldir.

Cennet hurmasının yaprakları nerede kullanılabilir?
İskemi, inme
Angina
İnternal hemoraji
Hipertansiyon
Ateroskleroz
Bazı enfeksiyonlar.
En ciddi yan etkisi hipotansiyondur.

Ameliyatlardan 2 hafta önce sık yenilmesi ciddi tansiyon düşüklüğü ile sonuçlanabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Antihipertansiflerin yani tansiyon ilaçlarının etkilerini artıracağından Hipertansiyon hastaları dikkatli olmalıdır.

Related Posts