Civanperçeminin toprak üstü kısımları yani otu ve çiçekleri kullanılır. Civanperçemi SİBO tedavisinde iştahsızlık, dispeptik şikayetler, gastrit ve karaciğer, safra kesesi üzerine etkilidir ve mide asidi üretimine de yardımcı olmaktadır. Bu etkileri nedeniyle aynı zamanda sindirim sistemi antiseptiğidir. Civan perçemi, yangi ve ödem giderici özelliklere sahiptir ve düz kasları gevşetme özelliği nedeni ile mide kramplarını azaltır. Spazm çözücü etkisi Tıbbi papatyaya göre daha azdır. Civanperçemi ve Tıbbi nane kombinasyonu, sindirim sisteminde birlikte kullanılması etkinliği artırır. Bu kombinasyon meteorizm, şişkinlik ve konstipasyonda, safra akışını destekleyerek yağ sindirimi yardımcısı olarak, karında dolgunluk hissi ve kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olarak da kullanılır.

Yara iyileştirici ve zedelenmeyi giderici etkisi uçucu yağın bileşimindeki “azulen” ve “kamazulen”den kaynaklanır. Ayrıca kızarıklık, sıcaklık, şişkinlik ve ağrı gibi inflamasyonları da tedavi eder. Uzun süreli kullanıma uygun önemli bir tıbbi bitkidir.

MS (Multipl skleroz) hastalarında 500 mg’lık Civanperçemi özütleri kullanımı ile yapılan bilimsel klinik çalışmada 75 MS hastasında yaşam kalitesini artırdığı gözlenmiştir.

Ortalama doz 4.5 g/gün.

Özütleri 350-500 mg/gün.

Tıbbi çay olarak kullanımı: Tıbbi çay şeklinde hazırlanacak ise 1,5 g ince kıyılmış civanperçeminin otu üzerine 200 ml sıcak su ilave edilir, üzeri kapatılır ve 5 dakika demlenmeye bırakılır, akabinde süzülür. Kulplu cam veya porselen bardakla ılık olarak yudum yudum içilir. Bu şekilde taze hazırlanmış tıbbi çay günde birçok defa olmak üzere yemek aralarında tüketilir. Tedavi, ister tıbbi çay isterse özütleri halinde uygulansın birkaç hafta sürmelidir. Tadı olduğundan çok fazla demlenmemelidir. Haricen diş etlerinin iltihaplanmasında gargara şeklinde de kullanılabilir.

Kaşıntı yapabilir. Hamilelik ve lohusalık döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. Demirle beraber alındığında, içerdiği tanenden dolayı demirin absorbsiyonunu etkiler. Bu nedenle kişinin demir alımına ihtiyacı varsa 1-2 saat ara ile kullanılmasında fayda vardır.

Related Posts