Dr. Serdar Özgüç Newstanbul Dergisine Açıklamada Bulundu 

AROMATERAPİDE GÜNEŞTEN KORUNMA

Newstanbul Dergisi olarak bu ay Ağustos sayısında fitoterapist Doktor Serdar Özgüç’e yer verdik.

– Merhaba Serdar Bey, söyleşimize başlamadan önce bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

1968 İzmir doğumluyum. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunuyum. Homeopat ve fitoterapistim. Geleneksel ve tamamlayıcı  tıp hekimiyim. İzmir’de ikamet ediyorum.

– Aromaterapi nedir?

Dr. Serdar Özgüç: Aromaterapi, Yunanca kökenli olup, “kokutedavisi” anlamına gelir. Tıbbi bitkilerle (fitoterapi) ile yapılan tedavinin içerisinde yer alan bilimsel bir yöntemdir.

–  Malum yaz mevsimindeyiz aromaterapi ile güneşten nasıl korunabiliriz? Bilgi verebilir misiniz?

Dr. Serdar Özgüç: Aromaterapide güneşten koruyucu olarak belirli sabit yağlar başarıyla kullanılmaktadır. Yüz bölgesi için önemli bir antioksidan olan kuşburnu çekirdeği sabit yağı idealdir. Güneşe çıkmadan 30 dk önce ince bir tabaka halinde yüz bölgesine sürülür. Omuzlar ve ve diğer bölgeler için ise, soğuk pres susam yağı, hindistan cevizi yağı, kalophyllum (tamanu), argan yağı, kıriğdesi sabit yağı, havuç tohum yağı ve avakado yağı kullanılabilir.

Kuşburnu çekirdeği sabit yağı ciltten hızla emilir. Tamanu sabit yağı da hızlı emilen bir yağdır. Tamanu sabit yağından güneş sonrasında cillte meydana gelen acısız kızarıklıklarda da yararlanılır. Argan yağı E vitamini açısından zengindir ayrıca güneşten ve denizden saçların yıpranmasını önler. Saçlara parlaklık verir. Sprey şeklinde uygulanır. Güneş sonrası duş alındıktan sonra saça, saç tellerindeki kırılmaları önlemek amacıyla hindistan cevizi yağı sürülebilir.

– Peki Serdar Bey,  aromaterapi ile güneşten korunurken bronzlaşabilir miyiz?

Dr. Serdar Özgüç: Elbette. Bunun için 50 ml kuşburnu çekirdeği sabit yağı ile 50 ml argan yağını birlikte kullanabiliriz. Böylece cildimiz hem beslenir ve nemli kalır  hem de bronzlaşır.

-Son bir sorum daha olacak size, Güneşten korunmada Aleo vera jel kullanabilir miyiz?

Dr.Serdar Özgüç: Aleo vera jeli güneşten korunmada kullanabileceğimiz gibi güneş sonrasında meydana gelen hafif güneş yanıklarında da kullanabiliriz. Bunun için özellikle yaprağından ayrıştırılarak taze olarak çıkarılmış Aleo vera jel küçük bir mikserden geçirilerek ve içerisine de yanık bölgesinin büyüklüğüne göre 4-6 damla tıbbi Lavanta (Lavanta angustifolia)uçucu yağı da eklenerek temiz elle yanık bölgesine bastırmadan sürülür.

Related Posts