Fucaceae familyasının bir üyesi olan mesane sargısı Fucus özellikle Pasifik Okyanusu’nda intertidal bulunan kahverengi alg cinsidir. Fucus, flavonoid ve flucoxanthin içeriği ile yenilebilir yosunlar içerisinde en yüksek antioksidan aktivitesine sahiptir. Fucus zengin bir iyot kaynağıdır ve aynı zamanda yüksek biyoyararlanıma sahiptir. Bu sebeple hashimato hastalığının destek tedavisinde oldukça önemli yer tutmaktadır.

Birçok mineral bakımından zengindir, yani kalsiyum, potasyum ve ayrıca orta miktarda fosfor, selenyum, magnezyum ve çinko da içerir. Ayrıca yeterli miktarda A, D, E, K, B2, B3 ve B6 vitaminleri içerir, uygun miktarda tüketildiğinde tiroid fonksiyonunu güçlendirmeye yardımcı olan tüm bu vitamin ve mineralleri içerir. Taze kesilmiş Fucus kılıcı ve düşük güneş ışığı altında kurutulmuş, daha fazla miktarda iyot içerir.

Aynı zamanda, kolesterol birikimi ile ilgilenen bir enzim olan kandaki transsialidaz aktivitesinin azaltılmasına da yardımcı olur. Bu, metabolizmanın azalması hiperlipidemi ile ilişkili olduğundan hipotiroidi hastaları için yararlı olabilir. Test edilen 12 türde, iyot seviyeleri, nori yosununda 16 ug / g’den (Porphyra tenera) ila Laminaria digitata’dan yapılan işlenmiş yosun granüllerinde 8165 ug / g arasında değişmiştir. Fucus ayrıca, kandaki kolesterol birikimi ile bağlantılı bir enzim olan kandaki transsialidaz aktivitesini azaltma yeteneğine de sahiptir. Metabolizmanın azalması hiperlipidemi ile ilişkili olduğundan bu durum düşük tiroid fonksiyonu olan hastalara faydalı olabilir.

Dozu doktor kontrolünce belirlenmelidir. Uzun süreli kullanımlarda bayanlarda kısırlık meydana gelebilir. Kan sulandırıcı ilaçlarla kullanılmamalıdır. İyot alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Related Posts