Güneş Kremi Sürmek Yerine Havuç Yiyin!

Yani Asır – 21.09.2018

Işıltılı bir cilt için ideal yolun sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçtiğini belirten Fitoterapist ve Homeopat Dr. Serdar Özgüç “Ayrıca sigara içilmemesi, uyku düzenine dikkat edilmesi, düzenli egzersiz yapılması ve vücudun susuz bırakılmaması gerekir” dedi. İşte Özgüç’ün önerdiği 10 gıda…

Pancar
Pancar içeriğinde bol miktarda A, B ve C vitamini içerir. Yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Pancar cildin canlı ve pürüzsüz olmasını sağlar.

Brokoli
Brokoli, cilt sağlığı için önemli olan iyi bir vitamin, mineral ve lutein kaynağıdır. Lutein cildi, cildin kurumasına ve buruşmasına neden olabilecek doku hasarlarına karşı korur. Ayrıca cilt kanserini önlemeye ve cildin güneş yanığından korunmasına yardımcı olabilecek sülforafan içerir.

Avokado
Avokado yağının yeterince alınması cildin esnek ve nemlendirilmesi için önemlidir.
Avokado, sağlıklı ciltler için önemli olan E ve C vitaminlerini ve cildi güneşten koruyan bileşikler içerir.

Ceviz
Ceviz, cildimizin sağlıklı kalması için gerekli besinler olan esansiyel yağlar, çinko, E vitamini, C vitamini, selenyum ve protein kaynağıdır.

Kakao
Kakao, cildi güneş yanığına karşı koruyabilen antioksidanlar ve kateşin içerir. Kırışıklıkları giderir. Cilt kalınlığını, nemini, kan akışını ve cilt dokusunu da geliştirir.

Domates
Domates, iyi bir C vitamini kaynağıdır ve özellikle likopen içerir. Cildi güneşten korur ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur.

Balık ve Omega 3
Somon, uskumru, hamsi, barbun ve ringa balığı gibi balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besindir.

Kırmızı biber
Kırmızı biberler de mükemmel bir beta karoten kaynağıdır.

Havuç ve tatlı patates
Havuç ve tatlı patatesler doğal bir güneş kremi olarak hareket eden ve cildi güneşten koruyan mükemmel bir betakaroten kaynağıdır.
Beta karoten ayrıca cildimize sıcak, turuncu bir renk katar ve daha sağlıklı bir görünüme katkıda bulunur.

Yeşil çay
Cildin kızarıklığını azaltan, aynı zamanda cildin nemini, kalınlığını ve elastikiyetini arttıran güçlü antioksidanlar içerir. Yeşil çayda bulunan kateşinler, cildi güneşin tahrişine karşı korurlar. üye olmadan yorum yazmak

Related Posts