Hastalıkların Kalkanı Sibirya Ginsengi 

Hürriyet Aile – 23.07.2019

Sibirya Ginsengi, tıpta en az 2 bin yıldır biliniyor. Bağışıklık sistemini destekleme, bedeni zararlı toksinlerden arındırma, enerji seviyelerini güçlendirme, yaşlanmayı geciktirme gibi özelliklere sahip. En dikkat çekici olanı; tümör hücrelerinin gelişimini durdurduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlandı.

Tıbbi etkileri arasında vücudun genel durumunu iyileştirme, zihinsel aktiviteyi güçlendirme ve hastalanmaya karşı koruma özelliği olan bir tıbbi bitkiden söz edeceğim; Sibirya Ginsengi’nden. “Adaptojen” bir bitkidir ve aslen Asya kökenlidir. Vücut enerjisini yükseltir, ruh halini iyileştirir, günlük yaşanan stresten kurtarır. Sibirya Ginsengi’nin ekstraktı dünyada çok biliniyor. Fiziksel ve zihinsel aktiviteyi arttırmasının yanı sıra, bağışıklık sistemini geliştirmede de etkili tıbbi bitkiler arasında. Vücuttaki virüs, bakteri gibi patojen bulaşıcı organizmalara veya kanser hücrelerine karşı savunma mekanizmalarını harekete geçiriyor. Bir başka yararı yaşlılığı geciktirmesi.

SİNİR HÜCRELERİNİN ONARIMI

Peki, Sibirya Ginsengi’nin “adaptojen” bir bitki olması ne anlama geliyor? Adaptojenlerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik streslere karşı vücut direncini arttırma yetenekleri var. Sinir hücrelerini onarırlar. Antioksidan korunma sistemini aktif hale getirerek, bağışıklık sistemini güçlendiren bileşiklerdir Adaptojenler. İnsülin duyarlılığını arttırarak, hücrelerin glukoz kullanımını kolaylaştırırlar. Tansiyon üzerine de olumlu etkileri bulunuyor. Akut stres altında kan basıncını kontrol ederek, (strese bağlı) hipertansiyonu da önleyebilirler. Güvenle kullanılabilecek bileşenleri barındırması önemli “adaptojen bitkiler”in…

TÜMÖRDE ÜMİT VERİCİ

Sibirya Ginsengi, Kore Ginsengi’nin (Panax) gölgesinde kalmış gibi gözükse de durum farklı. Öyle ki, Panax Ginseng’in içeriğinde “ginsenoit” bulunmamasına rağmen aynı ginseng gibi etkisi gösterir! Sibirya Ginsengi fitoterapi otoriteleri tarafından diğer Ginseng türlerine göre daha güvenilir olarak gösterilir. Rusya’da ve birçok ülkede kullanılır. Vücudun dayanıklılığını ve enerjisini artıran, hafızayı güçlendiren, hastalanmaya karşı koruyan özelliği ona olan ilgiyi çoğalttı. Bir başka dikkat çeken yönü de var; Sulu kök özütlerinin lösemi ve tümör hücrelerinin gelişimini durdurduğuna dair hayvan çalışmaları ümit verici. Son yapılan bilimsel çalışmalar Sibirya Ginsengi’nin, metastaz yani başka dokulara sıçrama yapan tümörlerde kullanabileceğini göstermekte.

KULLANIMDA KIRMIZI ÇİZGİ

Sibirya Ginsenginin kullanımında bütün tıbbi bitkilerde olduğu gibi kırmızı çizgiler var. Yüksek tansiyonu, kalp ritim bozukluğu olanlara, hamile ve emziren kadınlara önerilmemekte. Böbrek yetmezliği yaşayanların kullanması sakıncalıdır. Ayrıca memede fibrokistik hastalığı olanlar, östrojen pozitif olan meme kanserli hastalar ve rahim kanseri olanlar hekimlerine danışmadan kullanmamalı.

Her hastalığın doğada bir karşılığı olduğunu unutmayalım.  

Related Posts