Sedir ağacı yağı, Çuha çiçeği yağı, siyah Frenk üzümü ve Spirulina ile birlikte en çok GLA ( Gama linolenik asit) içeren çok önemli bir tıbbi bitkidir Hodan.
Zedelenmeyi önleyici, yangıyı giderici yani antienflamatuardır. 👉Diyabetik nöropatide, nörodermit de,
👉Romatizma hastalıklarında,
👉Crohn hastalığı ve Ülserarif kolitde,
👉Damar sertliği ve hipertansiyonda,
👉Egzema, Atopik dermatit gibi deri hastalıklarında,
👉Premenstural sendromda,
👉Lipitleri ve kolesterolü düşürmede,
👉Anti-aging,
👉Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir.
GLA ile ilgili yapılan birçok bilimsel çalışmalar mevcuttur. Birçok farklı kanser türünde etkilidir. Glioma yani beyin tümöründe, tümörü küçülttüğüne dair çalışma mevcuttur. Özellikle östrojen pozitif olan meme kanserlerinde kullanılan tamoxifen ilacının etkinliğini artırdığı klinik olarak kanıtlanmıştır. GLA’nın kanser ilaçlarının etkinliğini artırdığı Breast Cancer Research and Treatment uluslarası dergide belirtilmiştir. GLA’nın tümör hücrelerinin hareketini azalttığı ve tümörün metastaz yapmasını engellediği saptanmıştır. Amerika Kanser Birliği’de GLA’nın kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini bildirmiştir. Ayrıca GLA, bağışıklık sistemini de düzenler.
Peki biz ne yapıyoruz? Hodan gibi yüksek GLA içeren bitkileri bazı kanserlerde özellikle beyin tümörü, pankreas kanserleri, meme kanserleri ve rhabdomyosarkom gibi yumuşak doku kanserlerinde bazı uçucu Esansiyal yağlar ile birlikte hastalarımızda kullanarak tedaviyi destekliyoruz.

Related Posts