Mavişehir Park Yaşam Ofisleri No:32/A D:404 Karşıyaka İzmir
0 505 728 80 80
info@drserdarozguc.com

Kadınlarda Hormonal Problemlere İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Dr. Serdar Özgüç KADINLARDA HORMONAL PROBLEMLERE İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER İzmir

Hürriyet Aile – 25.03.2019

Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, hormonal problemleri, yumurtalık ve rahim kisti olan ya da tüpleri tıkalı olan kadınlara hangi bitkilerin faydalı olabileceğini anlatıyor.

ISIRGAN ÖZÜ VE HAYIT OTU HORMONAL PROBLEMLERE İYİ GELİYOR

Hormonal olarak problemleri olan kadınlarda ısırgan özütü tercih edilebilir. Isırgan, östrojeni dengelemesi açısından önemlidir. Bu nedenle menapozal dönemde de etkilidir. Önerilen dozlarda günde 3 kere içilmesi uygundur. Özellikle luteal faz yetmezliğine bağlı progesteron eksikliği olan kadınlarda ısırgan özütü ile birlikte hayıt otu tohumunun beraber kullanılması etkinliği arttırır.

KIRMIZI YONCA BİTKİSİ KISIRLIK DESTEK TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR

Yumurtalık veya rahim kisti olan veya tüplerde tıkanıklık olan bayanlarda kırmızı yonca bitkisinin özü ve çayı tercih edilebilir. Kırmızı yonca, lenfatik kanalların açılmasına yardım eder. Bu şekilde kısırlık destek tedavisine katkısı olur. Kurutulmuş kırmızı yonca otundan 1 tatlı kaşığı alınır ve boş bir bardağa konur. Üzerine 200 ml sıcak su ilave edilir. 10 dk üzeri kapalı bir şekilde demlendirildikten sonra süzülür, kulplu cam veya porselen bardak ile günde 3 kere ılık olarak yudum yudum içilir. 20-30 gün kullanılması önerilir. Kırmızı yonca, östrojen etkili olduğu için menapozal şikayetlerde de etkilidir.