Grip virüslerinden korunma amaçlı olarak kullanılır. Antiviral, antibakteriyel, antimikotik, antioksidan, yara iyileşmesini hızlandırıcı, antiastrenjan, antialerjik, antienflamatuar. Gribal enfeksiyonlarda, ağız ve gırtlaktaki enfalamasyonlarda ve cilt hastalıklarında kullanılır. Hemofilus influenza, Mikoplazma pnömonia, Stafilokokus aureus, Klamidya pnömania, Rinovirüs, Adenovirüs, İnfluenza ve İnfluenza B’ye etkili olduğu bildirilmiştir.

Laden ekstresi bilimsel çalışmalar esnasında içeriğindeki polifenollerin virüsleri çevrelediği, bunun sonucunda da hücre ve virüsün birbiriyle temas kuramadığı, bu nedenle izole kalmış olan grip virüsünün atak yapamadığı Münster Moleküler Biyoloji Enstitüsü (Almanya) tarafından kanıtlanmıştır. İçeriğindeki polifenoller sadece virüsün aktif hale geçmesini inhibe etmekle kalmayıp tedavide de yer almaktadırlar.

1 yemek kaşığı drog üzerine 200 ml soğuk su ilave edilir. Hafif ateşte kaynamaya başladığında ısı kaynağından alınır. 2-3 dakika kadar demlendirilir ve hemen süzülür, sıcak olarak yudum yudum içilir. Eğer gargara olarak kullanılacaksa oda sıcaklığına kar soğuması beklenir ve gargara olarak kullanılır. Günde 3-5 kere kullanılır. (Dekoksiyon şeklinde hazırlanmasının ve 2-3 dakika kadar demlendirilip akabinde süzülerek tüketilmesinin sebebi, yaprak droğunun sert ve tüylü bir yapıya sahip olması ve reçinenin yapraktan çözünüp suya geçebilmesinin zaman almasıdır.)

Related Posts