Sindirim Sisteminde Nanenin Önemi 

Newstanbul – 19.04.2019

Ünlü Fitoterapi Uzmanı Dr.Serdar Özgüç yapmış olduğu açıklamada sindirim sisteminde nanenin önemini vurguladı.

-Nane bitkisel tedavinin önemli bir parçasıdır. Ağrı kesici, kramp çözücü, sindirimi kolaylaştırıcı, safra akımını kolaylaştırıcı ve antiseptiktir. Sindirim sistemini temizleyen değerli bir tıbbi bitkidir. Yemek borusunun alt kısmının gerginliğini sağlar.Midenin boşaltılmasını hızlandırır, iştah artırır. İçerisinde bulunan Mentol, mide mukozasındaki ağrı reseptörlerini bloke eder. Ağrı giderici özelliği buradan kaynaklanır.Geleneksel tıpta ise, bulantı ve kusmayı engeller.

-Tıbbi çay formunda hazımsızlıkta, bulantı, kusma ve kramp benzeri mide ağrılarında kullanılır. Yine uçucu yağı bağırsak hareketliliğini artırarak spazm giderir ve bağırsak sağlığını korur.Uçucu yağı 3 yaş altı çocuklara kullanılmaz. Tıbbi çayı kullanılır. 1 tatlı kaşığı kaba toz edilmiş taze nane yaprağı üzerine 200 ml sıcak su dökülür. 5-6 dk demlendirilir akabinde başka bir kulplu cam veya porselen bardağın içine süzülür ve ılık olarak yudum yudum içilir.

-Yetişkinlerde uçucu yağı ise, yarım bardak oda sıcaklığında suya 3-4 damla ilave edilerek hazımsızlık veya karın spazmı durumlarında yudum yudum içilmesi önerilir.

-Tıbbi nanenin bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.Yaprakları safra kesesi problemlerinde sadece hekim önerisi ile kullanılır.Uçucu yağı ise safra yolları tıkanıklıklarında ve safra kesesi iltihaplarında veya ağır karaciğer harabiyetinde kullanılmaz. Kronik mide hastalıklarında uzun süreli kullanımı önerilmez.

Related Posts